RusLit – русский язык и литература в школе
Лучшие методики преподавания русского языка для учителей в школе и готовые литературные работы школьникам
RusLit – русский язык и литература  в школе
Navigation
  • Русский язык
    • Пунктуация
  • Литература
    • Литературный процесс
    • Литература и текст
    • Теория литературы
  • Контакты
Вы здесь: Главная › Словообразование › 0.С. Пушкін. «казка про царя салтана»

0.С. Пушкін. «казка про царя салтана»

Мета: познайомити учнів із історією створення, видання Казки; зі змістом твору; дати характеристику героїв; знайти відмінні і схожі риси з народною казкою; особливості пушкінської мови; розвивати вміння аналізу художнього твору, творів інших видів мистецтва; уміння інсценізації, виразного читання; співставлення літературного і фольклорного творів; уміння відстоювати свою точку зору; виховувати любов до поетичного слова, почуття краси, високі моральні ідеали. Тип уроку: засвоєння нових знань. Форма уроку: засідання літературного клубу. Обладнання: портрет О. С. Пушкіна; ілюстрації до «Казки про царя Салтана»; звукозаписи: П. І. Чайковський «Пори року», М.

Римський-Корсаков «Казка про царя Салтана»; мультфільм «Казка про царя Сал-тана»; репродукція картини М. О. Врубеля «Царівна-Лебідь»; роздатковий матеріал (завдання групам, кросворд). ХІД УРОКУ І. Організація Класу Іі. Повідомлення Теми, Мети Уроку, Мотивація Навчальної Діяльності Учнів Сьогодні на уроці ми проводимо засідання літературного клубу шанувальників поетичного слова. Тема нашого засідання — «Перемога добра над злом у «Казці про царя Салтана» О.

С. Пушкіна». Ііі. Сприйняття І Засвоєння Нового Матеріалу 1. Слово вчителя «Чарівна краса пушкінської казки». (Звучить музика П. І. Чай-ковського «Пори року. Осінь».

) 2. Повідомлення групи біографів про витоки, історію написання і видання казки 3. Інсценізація початку казки 4. Аналіз інсценізації. Евристична бесіда З якими героями казки ми зустрілись? Що про них можна сказати?

Про що мріяли сестри? Чому царю Салтану полюбилася саме третя? Як здійснюються бажання трьох сестер?

Хто і чому обмовляє сестриць? Як змогли здійснити свій підступний план «ткачиха і повариха»? (Читання уривка, відповідь учнів) Що сталося з царицею і сином? (Читання уривка, відповідь учнів) Як звертається Гвідон до хвилі? (Як до живої істоти, тому вірить у допомогу) Яким ми побачили Гвідона?

Доведіть свою думку. Чому царевич підстрелив коршуна. (Учні читають уривок і знаходять відповідь) Як віддячила Царівна-Лебідь? Якою ви собі уявляєте цю героїню? 5. Словникова робота Аршин — давня російська міра довжини — 0,71 м. Дичина — дикі птахи та тварини як предмет полювання.

Моковки — купол церкви. Бает — розповідає. Латы — у давнину: металевий обладунок, броня. Ретивое — у народній словесності — серце. 6. Аналіз картини М. О. Врубеля «Царівна-Лебідь» Роздивіться уважно картину. На якому фоні і чому зображено Царівну-Лебідь?

Який колір та його відтінки переважають? Що в поставі царівни свідчить про її гідність? Яке враження справляє головний убір лебедиці? Як її описує Пушкін? Чи схожі лебедиці Пушкіна і Врубеля? 7. Читання уривків в особах (перші два відвідування батька) 8. Аналіз прочитаного Чому Гвідон хоче потрапити до батька і як йому це вдається?

Про що дізнається князь Гвідон у батька і що потім робить? 9. Перегляд уривка з мультфільму «Казка про царя Салтана» (третє відвідування батька) 10. Аналіз уривка • Ви побачили вдале поєднання різних видів мистецтва: музики і мультиплікації. Яке враження справила на вас музика Римського-Корсакова «Політ джмеля»? • Чим сподобався уривок із мультфільму? • Якими зображені герої: цар Салтан, «повариха, ткачиха, сва-тья баба Бабариха»? • Як Гвідон платить їм за підступність?

• Про які дива дізнався Салтан від купців? 11. Прослуховування уривка «Три дива» з опери М. Римського-Корсакова • Чи вдалося композиторові передати зміст казки? Якими за собами?

12. Словесне малювання • Як ви собі уявляєте ці дива? Опишіть їх. 13. Захист ілюстрацій дітей • Чому саме це диво намальоване? На що ви звернули увагу? 14. Аналіз ілюстрацій художників до казки • Яка з ілюстрацій вам подобається? Чим саме?

15. Бесіда • Якою була зустріч царя Салтана з родиною? • Що перемагає в казці? IV. Закріплення Нового Матеріалу 1. Дослідницька робота в групах за завданнями Учні об’єднуються в вісім груп, кожна з яких виконує певне завдання. 1-ша група Порівняйте сюжет пушкінської і народної казки за планом: 1) Простота чи складність сюжету.

2) Кількість головних героїв. 2-га група • Порівняйте сюжет пушкінської і народної казки.

• Розкажіть про наявність описів, пейзажів, деталізацію. 3-тя група • Порівняйте сюжет пушкінської і народної казки. • Складність чи простота характерів героїв. 4-та група Порівняйте сюжет пушкінської і народної казки. Особливості мови казки: А) віршована мова; Б) образність, тропи (епітети, порівняння, метафори, олюд нення).

5-та група У казці описані чотири відвідування Салтана корабельниками. Чи порушено поетом фольклорний закон трикратного повторення? 6-та група У народній казці немає прикмет присутності автора. Чи чуємо ми голос Пушкіна у його творі? Доведіть. 7-ма група Що чарівного є в казці?

8-ма група Кого покарано у казці, хто загинув? Чому? 2. Презентація роботи груп V. Підсумок Уроку, Оцінювання 1. «Мікрофон» «Сказка ложь, да в ней намек: Добрым молодцам урок».

Які уроки ви винесли з цієї казки? 2. Розгадування кросворду

3
2 4 5
1 6

20 Кращі Уроки Зарубіжної Літератури. Випуск 2 1. Як звали няню О. С.

Пушкіна? 2. Хто виходив з моря разом із богатирями? 3. Як звали сина царя Салтана? 4. В кого перевтілився останнього разу молодий князь? 5. Хто виконував бажання головного героя? 6. Хто лускав горішки в казці Пушкіна?

VI. Домашнє Завдання 1. Написати твір-мініатюру «Казки О. С. Пушкіна в моєму житті». 2. Прочитати І дію казки-п’єси С.

Я. Маршака «Дванадцять місяців» — с. 87-92.

(Ковбасенко Ю. І.

, Ковбасенко Л. В. Зарубіжна література: Підручник для 5-го кл. — К.: Грамота, 2005. — 296 с.)

Материалы по теме:

  • Тема. Голосні звуки. Позначення їх буквами на письміТема. Голосні звуки. Позначення їх буквами на письмі
  • «Як Врити і їсти суп із дикої качки», «сом». Оптимізм, любов до природи, м’який гумор як риси індивідуального почерку Остапа вишні«Як Врити і їсти суп із дикої качки», «сом». Оптимізм, любов до природи, м’який гумор як риси індивідуального почерку Остапа вишні
  • ОБРАЗИ ПОВІСТІ О. КОБИЛЯНСЬКОЇ «ЗЕМЛЯ». ДУХОВНІ ОРІЄНТИРИ ТВОРУОБРАЗИ ПОВІСТІ О. КОБИЛЯНСЬКОЇ «ЗЕМЛЯ». ДУХОВНІ ОРІЄНТИРИ ТВОРУ
  • Література ХХ ст. — мистецтво оновлених традицій і сміливого новаторстваЛітература ХХ ст. — мистецтво оновлених традицій і сміливого новаторства
  • «Моя автобіографія» — гумористична розповідь письменника про свій життєвий шлях«Моя автобіографія» — гумористична розповідь письменника про свій життєвий шлях
  • Є. ГРЕБІНКА. «ЧОВЕН» — ОДНА З ПЕРШИХ РОМАНТИЧНИХ БАЛАД В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІЄ. ГРЕБІНКА. «ЧОВЕН» — ОДНА З ПЕРШИХ РОМАНТИЧНИХ БАЛАД В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ

Рубрики

  • Литература
  • Литература для учащихся
  • Литература и текст
  • Литературный процесс
  • Методика
  • Морфемика
  • Морфология
  • Орфография
  • Программы, пособия
  • Пунктуация
  • Рефераты
  • Русский язык
  • Русский язык для учащихся
  • Словообразование
  • Сочинения
  • Теория литературы
  • Тестирование
  • Учебные программы
  • Фонетика
  • Фонология

Новые сочинения

  • Смешное и трагическое в комедии Д. И. Фонвизина Недоросль
  • Б. Л. Пастернак Доктор Живаго
  • Мертвые души в поэме Гоголя
  • Порок под личиной добродетели
  • СЮЖЕТНО-КОМПОЗИЦИОННОЕ СВОЕОБРАЗИЕ РОМАНА БУЛГАКОВА МАСТЕР И МАРГАРИТА

© 2021 RusLit – русский язык и литература в школе