RusLit – русский язык и литература в школе
Лучшие методики преподавания русского языка для учителей в школе и готовые литературные работы школьникам
RusLit – русский язык и литература  в школе
Navigation
  • Русский язык
    • Пунктуация
  • Литература
    • Литературный процесс
    • Литература и текст
    • Теория литературы
  • Контакты
Вы здесь: Главная › Морфемика › Активні і пасивні дієприкметники, їх творення. Урок-подорож із використанням ікт

Активні і пасивні дієприкметники, їх творення. Урок-подорож із використанням ікт

Мета: навчити учнів визначати активні та пасивні дієприкметники й утворювати їх; поповнювати словниковий запас учнів; домогтися засвоєння учнями правил творення активних і пасивних дієприкметників; виховувати в учнів любов до природи, до прекрасного — до квітів; шанобливе ставлення до українських традицій. Соціокультурна змістова лінія: традиції українського народу, квіти, мова квітів. Міжпредметні зв’язки: українська література, російська мова, образотворче мистецтво. Обладнання уроку: комп’ютери, телевізор, програвач; таблиці; роз-датковий матеріал; ілюстрації; презентація уроку. Тип уроку: урок формування й удосконалення знань, умінь та навичок.

Форма проведення уроку: гра-подорож із використанням ІКТ. ХІД УРОКУ І. Організаційний Момент Учитель Любі діти, у наш клас Завітали люди щирі. Привітайте в добрий час Гостей посмішкою й миром.

Учень Всіх гостей ми привітаймо, Щастя й долі побажаймо. Українська традиція є недарма: Ґречно вітатись завжди з усіма. Добрий день вам, люди добрі, Будьте ви завжди здорові. Раді вам, що прийшли, дякуєм красненько! Ось яка чарівна мова радує серденько. Ми запрошуємо вас На урок у 7 клас.

Учитель Ласкаво просимо в країну знань! Всесвіт Мови нас чарує, Кличе він до себе нас, Дивну подорож дарує, Зачаровує він клас! Ось планетка промовляє, Нас до себе закликає: «Ви без діла не сидіть, На планету полетіть».

Учень Є у нас команди дві, Ми командири не нові. Тож часу тепер не гаймо, І подорож розпочинаймо! Іі Актуалізація Опорних Знань Учнів1. Перевірка домашнього завдання Учитель Подорож ми починаєм, Всесвіт мови ми згадаєм. Діти показують дві руки. Учень на пальцях показує частини мови. Тепер, ручки, поможіть — Про планету розкажіть! Учитель Дієслово де?

Знайдіть! І на пальцях покажіть! Учень показує та розповідає, чому дієслово на великому пальці.

Магнітофонний запис. Ви зі мною вже знайомі. Ознаки мої відомі: Дуже я люблю всі дії І що хочеш, я умію, Є у мене вид і час, Спосіб маю повсякчас.

Лиш учіть мене сумлінно, І найдусь я неодмінно. Вмію діяти чудово, Отже, звусь я...» Діти Дієслово! Та спочатку ми згадаємо, Що ж іще про дієслово знаємо. Маєш свою карту ти, Тож розкажеш нам все ти.

Учні виходять і за картою роблять повідомлення про дієслово. Вчитель Нам ще не час відпочивати, Слова надто дивні пора нам згадати. Дієприкметниками звуться ці слова! Вони вже відомі усім вам. Свої знання покажемо, Про них усе розкажемо! Повторення про дієприкметник у формі гри «Відірви пелюстку» • Що називається дієприкметником? • Назвіть ознаки дієслова у дієприкметнику.

• Назвіть ознаки прикметника у дієприкметнику. • Яка синтаксична роль дієприкметника? • Що називається дієприкметниковим зворотом? Учитель. А ще кожній команді потрібно пройти оцю пере пону — тести. 1.

Дієприкметники виступають членами речення: А) обставина; Б) додаток і підмет; В) означення, присудок. 2. Дієприкметники змінюються за: А) особами; Б) відмінками; В) не змінюються. 3. Дієприкметники мають ступені порівняння: А) так; Б) ні. 4. Виберіть групу слів-дієприкметників: А) читаючий, прочитаний, загострений; Б) зліплений, зляканий, сивий; В) побілілий, білий, біліючий. 5 Від яких частин мови утворені дієприкметники Зроблений, вижатий, завезений? А) Від іменника; Б) від дієслова; В) від прикметника. 6. Виберіть групу слів-дієприкметників: А) читаючий, прочитаний, загострений; Б) зліплений, зляканий, сивий; В) побілілий, білий, біліючий. 7. Від яких частин мови утворені дієприкметники Зроблений, ви жатий, завезений? А) Від іменника; Б) від дієслова; В) від прикметника. 8. Знайдіть словосполучення з дієприкметником: А) синє небо; Б) синіюче небо; В) небо синіє. 9. Знайдіть речення з дієприкметниковим зворотом: А) нас зачарувала розквітла квітка.

Б) квітка, розквітла вдень, чарувала нас. Діти виконують тестові завдання на картках, два учні на комп’ютерах. Вчитель Правила ви гарно знали, Тому й добре всі відповідали, Переможці в нас...

Ііі. Оголошення Теми, Мети Учитель. Сьогодні ми з вами продовжимо вивчати дієприкметник. Тема нашого уроку — «Активні та пасивні дієприкметники.

Творення активних та пасивних дієприкметників» Щоб дістатись до мети, Картку успіху отримай ти! (Вручає карту успіху.) Отож, ми знаємо, що є друг У Дієслова і Прикметника, На них обох так дивовижно схожий! Тому й всі звуть його... Усі. Дієприкметником! ІV. Сприйняття Й Засвоєння Учнями Нового Матеріалу 1. Проблемно-пошукова робота Учитель.

Яка чудова територія дієслів усипана квітами троянд, поросла барвінком! Погляньте на цей малюнок. • Утворіть дієприкметники. • Ким виконується дія? • Це дія активна? • Ким виконується дія у другому випадку? • Це дія пасивна?

• Які б ви зробили висновки відносно нашої теми? • Так які дієприкметники активні? • Які дієприкметники пасивні? 2. Робота з підручником • Усне виконання вправи 78 (переможці називають активні дієприкметники, а переможені — пасивні). Потім записати в зошит у дві колонки тільки суфікси дієприкметників, які ми розглянули.

Що ж ми маємо? За допомогою яких суфіксів утворюються активні та пасивні дієприкметники?

АктивніПасивні -яч - / - ач - / -н- -юч - / - уч - / -ен- -л- -т- Отже, тепер розглянемо таблицю «Творення дієприкметників». Який би ви склали алгоритм мислення щодо творення дієприкметників. 3. Увага! При творенні пасивних дієприкметників відбуваються зміни приголосних.

(Розглядаємо таблицю (впр. 89 с. 49). 4. Зверніть увагу! Активні дієприкметники минулого часу на -л - За своїм значенням відповідають російським активним дієприкметникам минулого часу на -вш-: посивілий — поседевший. В українській мові дієприкметники на -вш - Не вживаються. Замість них використовується описовий зворот: Рассказав-ший — той, що розповідає (переклад). • Від дієслів на -ся В українській мові дієприкметники не утворюються. • Є кілька дієприкметників із суфіксом -ш-: Помігший, перемігший, допомігший.

Фізкультхвилинка. «Мова квітів» IV. Закріплення Вивченого Матеріалу 1. Рефлексія Учитель. Ми сьогодні ще більше розширили знання про дієприкметник. Так давайте все згадаємо, Що ж ми тепер про дієприкметник знаємо.

Учень Друг Дієслова і Прикметника, На них так дуже схожий, Тепер ми знаємо цього дієприкметника — Він барви мови нашої примножив. Ознаку він предмета означає, Але за дією! Ось бачте всі, які дива!

То він Прикметника нам раптом нагадає, А то в нім дієслово ожива. Під кленом листячко яке лежить? Опале...

І все ж «опале» — не Прикметник, ні! За дією ознака, щоб ви знали,— З Дієприкметникової рідні.

Дієприкметники і вид і час ще мають — І знову цим близькі до Дієслова. А рід, число й відмінок позичають В Прикметника — чарівника у Мові. Опале листячко — це те, що вже опало. То вид доконаний, а час минулий в нього. Ми в однині ознаку ту назвали — Це ще й Прикметникова в нім дорога. В середнім роді в називнім відмінку Стоїть Дієприкметник цей цікавий — Прикметникові це також відтінки, Але Прикметником назвать не маєм права. Дієприкметник в реченні буває, Означенням та рідко присудком — про це, Ми пам’ятаймо!

І знову в нім Прикметник прозирає, Але з Прикметником його ми не змішаймо! Він і свої ознаки також має: Буває ж бо пасивний і активний. Лист опадаючий — сам лист той опадає, А в слові «сказаний» відтінок вже пасивний. Дієприкметник з іншими словами, Із тими, що від нього вже залежать, Зворот утворює...

Давайте всі ми з вами Запам’ятаємо і це так, як належить! 2. Робота у групах за малюнками та фото 3. Розв’яжіть мовну задачу (вправа 86) 4. Інтерактивна технологія «Мікрофон» Висловіть власну позицію: Сьогодні на уроці я усвідомив... На уроці було найголовнішим для мене...

Чудово було б якби... Чи дістались до мети, Картку успіху отримай та здай ти! Корегують карту успіху та здають. 5. Контрольно-оцінювальний етап Оцінювання роботи учнів та мотивація їх оцінок.

V. Домашнє Завдання 1. Опрацюйте та вивчіть § 6, 7. 2. Виконайте письмово вправи 85, 91.

3. Усно складіть текст «Квіти в моєму житті». Додаток Здійснивши подорож та вивчивши тему «На шляху до успіху»… Я тепер знаю: • що називається дієприкметником; • його ознаки; • способи творення активних та пасивних дієприкметників. Я тепер вмію: • розрізняти активні й пасивні дієприкметники; • утворювати від дієслів дієприкметники; • правильно будувати речення з дієприкметниками; • правильно використовувати дієприкметники в мові. Я збагатив власні знання з метою самовдосконалення.

Материалы по теме:

  • Тема. Звук [ф], позначення його буквою «еф».Складання реченьТема. Звук [ф], позначення його буквою «еф».Складання речень
  • Вероятностный подход к определению количества информации. Формула Шеннона. Решение задачВероятностный подход к определению количества информации. Формула Шеннона. Решение задач
  • Тема урока: Жизненный и творческий путь О. де Бальзака. Украина в жизни писателяТема урока: Жизненный и творческий путь О. де Бальзака. Украина в жизни писателя
  • Конспект урока по теме: «Движение и взаимодействие тел» (7 класс)Конспект урока по теме: «Движение и взаимодействие тел» (7 класс)
  • Особенности языковых средств разговорного стиляОсобенности языковых средств разговорного стиля
  • Свята УкраїниСвята України

Pages: 1 2

Рубрики

  • Литература
  • Литература для учащихся
  • Литература и текст
  • Литературный процесс
  • Методика
  • Морфемика
  • Морфология
  • Орфография
  • Программы, пособия
  • Пунктуация
  • Рефераты
  • Русский язык
  • Русский язык для учащихся
  • Словообразование
  • Сочинения
  • Теория литературы
  • Тестирование
  • Учебные программы
  • Фонетика
  • Фонология

Новые сочинения

  • Смешное и трагическое в комедии Д. И. Фонвизина Недоросль
  • Б. Л. Пастернак Доктор Живаго
  • Мертвые души в поэме Гоголя
  • Порок под личиной добродетели
  • СЮЖЕТНО-КОМПОЗИЦИОННОЕ СВОЕОБРАЗИЕ РОМАНА БУЛГАКОВА МАСТЕР И МАРГАРИТА

© 2021 RusLit – русский язык и литература в школе