ОБРАЗИ ПОВІСТІ О. КОБИЛЯНСЬКОЇ «ЗЕМЛЯ». ДУХОВНІ ОРІЄНТИРИ ТВОРУ

Мета: розкрити образи повісті; удосконалювати вміння На основі аналізу твору характеризувати героїв, ви­значати, яку роль відіграє кожен персонаж у роз­критті ідеї; виховувати високі моральні якості учнів, формувати світлі ідеали. Тип уроку: комбінований. Обладнання: тексти повісті «Земля», запис класичної музики, біблійна легенда про Каїна й Авеля.

...Бо ти на землі — людина. В. Симоненко ХІД УРОКУ І. ОрганізаційнийМомент Іі. МотиваційнийЕтап 1. З’ясування емоційної готовності до уроку 2. Актуалізація суб’єктного досвіду • Рефлексія «Моє розуміння слова “земля”». • Перевірка складених удома схем, асоціативних рядів (див. по­передній урок) Ііі. ОголошенняТемиУроку, Мети, Цілевизначення. ЗачитуванняЕпіграфа ІV. ОпрацюванняНавчальногоМатеріалу 1. Художнє читання біблійної легенди про Каїна й Авеля Слово вчителя Чому Сава Федорчук став новітнім Каїном? Як наважився пору­шити Божу заповідь «Не убий»? Чи можна було попередити злочин? Саме такі запитання тривожать кожного читача. Найлегша відпо­відь — убив, бо хотів одержати у спадок усю батьківську землю. Поміркуймо разом, чи не помилкова така однозначна катего­рична відповідь.

3. Бесіда з елементами дискусії. Робота з текстом Кажуть, що двох однакових людей і характерів не буває навіть в одній родині. Яким був і в кого вдався Михайло, а в кого Сава?

Чому Марійка любила більше Михайла, ніж Саву, хоч Сава був схожий на неї? (Дитину зі складним характером любити важче) Чи не було в характері Сави патології? Пригадайте, який перший тяжкий гріх учинив Сава? (Укинув джмеля за пазуху своєму кривдникові, хлопчик помер.) Як зреагувала Марійка на такий вчинок? Чому не покарала сина?

Чи були в Михайла негативні риси в характері? Як він ста­вився до Рахіри? Які стосунки були між братами? Чим була сім’я для кожного з братів? (Неправильне виховання породило в Сави комплекс неповноцінності й викликало від­чуття того, що він у сім’ї чужий. Він шукав людину, яка могла б його зрозуміти) Чи правильний був вибір Сави? Чому саме Рахіра? (Груба сила притягує силу, зло притягує зло.) Як ставився до землі Михайло, а як Сава?

Як уплинула на Михайла служба? До яких висновків він ді­йшов?

(Сила людини не в землі, а в руках людини, в праці.) Під час відсутності Михайла Сава полюбив працю на землі, трудився добре. Як до цього ставилися батьки? Чи були за­доволені? Чи хвалили сина?

Порівняйте кохання Михайла й Анни, Сави й Рахіри. Є така думка, що кожна жертва певною мірою винна у своїй смерті. Чи стосується це Михайла? Якої помилки припустився Михайло в стосунках з Анною, що призвело до трагедії? Чи можна назвати його нерішучим, сла­бохарактерним? Чи, може, добрим і м’яким? (Михайло зволі­кав зі шлюбом, боявся осуду односельців і найбільше того, що батьки можуть покарати його за вибір дружини і не дати землі. У своїй передчасній смерті та поламаному житті Анни винен і він. Михайло обіцяв Анні розповісти батькам про намір одружитися з нею. Та кожного разу відкладав, зво­лікав, був нерішучим. І за це був покараний долею. Заради нього Анна пішла в місто, де найнялася служницею, з вини Михайла стала покриткою.) Яким став Сава після вбивства?

На які думки, висновки це наштовхує? • Після вбивства кожен член родини страждав. У чому трагедія становища кожного і чиє становище найтрагічніше?

• Чому немає щастя в сім’ї Сави і Рахіри? Чому воно є у Петра і Анни, хоч Анна любить тільки Михайла, навіть після його смерті? • Що було причиною трагедії в родині сільського газди Івоніки Федорчука, який є взірцем християнської добропорядності? (Учні дискутують, доходять висновку: і земля, і характер Сави, і неправильне виховання, і підбурювання Сави Рахірою і, зрештою, трагедія — кара за гріхи.) Чи можна Саву якось виправдати? Слово вчителя У душі Сави жила якась хвороблива заздрість і злоба. Він его­їст. Щодень він множить свої негідні вчинки, зло і навіть не за­сумнівається в правильності вибору.

Коли ж Рахіра підігріла в ньому жадобу власності, оте чорне зло затьмарило його розум і він зважився на найтяжчий гріх. Письменниця кожним своїм словом застерігає, що вбивство — непрощенний гріх.

Немає у світі нічого ціннішого від людського життя. Ніщо не може виправдати злочин Сави. Сава Федорчук — утілення духовної деградації. 4. Робота над характеристикою інших образів Марійка та Івоніка — уособлення цінностей народної мо­ралі. Рахіра, як і Сава,— утілення духовної деградації. Образ Анни.

Трагедія шляхетної, чутливої душі в жорстоких обставинах тогочасного сільського життя. План характеристики образів 1. Ставлення героїв до землі, до праці на ній. 2. Що найбільше вплинуло на дії й вчинки персонажа — бажання мати землю, володіти нею чи любов до землі? Як саме? 3.

Як ставляться односельці до персонажа? Як оцінюють дії і вчинки? 4. Що для кожного персонажа було найвищою цінністю? Які мо­ральні принципи вони сповідували? У чому вбачали щастя?

Матеріал для вчителя При цьому Івоніка пам’ятав, що найвища цінність у житті — все-таки людина. Він готовий продати найкращі свої бики, не бо­їться втратити набутків, тільки б вирятувати з війська сина Ми­хайла.

На слова Докії Чоп’як «Того вже не робіть. Шкода велика!» Івоніка відповідає: «Чому?.. Я би се радо зробив, коби лиш знав, що Михайло лишиться мені дома.

Як будемо жити й будемо здорові, постараємося собі другі. Коби я їх лиш при собі мав, ті молоді руки, а решта — то все байка, Але руки, Докійко, руки — то все наше багатство, то наше добро, то наша скорбота!». Ці слова варті того, щоб їх записати не лише в зошит, а й назавжди в серце. Ось які орієнтири дає нам література.

Цей неграмотний селянин несе з собі найвищу мудрість свого народу, його етичну культуру. Тяжка праця зробила грубими його руки, але не знівечила душі, яка залишилася ніжною і світлою. Івоніка любить землю побожно, милується нею, відчуває її, «мов самого себе». Неправда, що він проклинає землю після смерті Михайла. То «кричить» його розпука, тяжке горе, несправедли­вість.

Можливо, саме тут, біля могили коханого сина, до кінця усвідомив Івоніка, що зла заздрість і зажерливість — страшні речі. Звертаючись до землі, «ревнув нараз страшним голосом, погрозивши п’ястуком: «Не смійся!

Доста ми дурні твої…» Про кого він? Чи не про тих, хто готовий зневічити чуже життя за­ради грошей, прибутку і навіть заради святої землі?..

» «Не для тебе, синку, вона була, а ти для неї!» — говорив Іво-ніка.

Розказував людям, що «він усе покинув і пішов! » Так, лю­дина смертна, то чи варто марнувати життя на те, аби побільше зібрати з одні руки і ще, не дай Бог, скалічити або стратити чи­єсь життя…

Бо ж і вбивця смертний. У ньому говорив селян­ський філософ, а люди боялись його мови, хрестились і казали: «З розуму зійшов!» Односельці, родина і навіть сільський поміщик відчували ду­ховну силу цього чоловіка, його праведність і мудрість. Недаремно Сава боїться не маминих сварок, а батькового мовчання.

А скільки делікатності проявляє Івоніка у ставленні до інших, особливо — до рідних. Не лише за звичаєм Марійка все життя називає чоловіка на Ви — для неї він і захист, і порада, і опора в усьому.

Скільки разів він брав найтяжчу ношу на себе, боячись завдати зайвого болю дружині й дітям! До останку любив обох си­нів — і мертвого, що тішив його батьківське серце, і живого, що приніс йому стільки страждань. «Вмерлого не забував, а живого оплакував невидимими, духовними сльозами».

Воістину христи­янське вміння любити і прощати. «Ненависть не знаходила місця в тій безкорисливій гармонійній душі». Життя цього чоловіка гідне осмислення й наслідування, бо вміння жити у згоді з Богом, людьми й самим собою дається не­просто — цьому треба вчитися. Марійка — вже не те. У селі її називають скупою, і хоч сама вона так не вважає, однак це правда. Нетерпляча, сварлива.

Анну проганяє не тому, що вона їй не подобається, а тому, що переко­нана: бідна наймичка — не пара хазяйському синові. Сава зло­стиво думає: Марійка нізащо не погодиться взяти за невістку безземельну Анну, хоч би вона була найкраща. Земля справді-таки стала власницею її душі, взяла в рабство. Тільки згодом, переживши трагедію, Марійка зрозуміла, як жорстоко вона по­милялася. Михайло… Щирий, «працьовитий та чесний.

По всіх селах навкруги немає йому пари; такий добрий». Гармонійно поєдна­лись у Михайлові зовнішня привабливість і висока духовність, любов до селянської праці і тонке відчуття прекрасного. Мабуть, внутрішня естетика, якою був схожий на батька, допомогла йому розпізнати в Анні те золоте серце, якого не бачили інші. Що переживає Михайло, працюючи на землі?

Насамперед ра­дість буття. Земля дає йому насолоду відчути себе творцем, да­рує барви й мелодії, будить найпоетичніші почуття.

Страницы: 1 2

Если вам понравилось готовое домашнее задание по литературе по теме: ОБРАЗИ ПОВІСТІ О. КОБИЛЯНСЬКОЇ «ЗЕМЛЯ». ДУХОВНІ ОРІЄНТИРИ ТВОРУ мы скажем спасибо, если вы разместите ссылку в вашей социальной сети.

Тематические работы

  • Суфікси – инск – і – енск-
  • Суфікси - инск - і - енск- Прикметники, що кінчаються на ненаголошені - инский або - енский, групуються за написанням у такий спосіб: 1. Прикметники кінчаються на - инский: А) якщо від відповідних іменників уживаний присвійний прикметник на - ин, наприклад: се'стринский (сестра - сестрин), Мари'инский (Марія - Мариин), А'ннинский (Ганна -
  • Шмидт О. Ю. – доповіді по темі: Отто Юльевич Шмидт
  • Астрономія Доповідь: Отто Юльевич Шмидт ОТТО ЮЛЬЕВИЧ ШМИДТ ( 1891-1956) Отто Юльевич Шмидт - радянський учений-математик, геофізик, географ, астроном, академік (з 1935 р.) . Народився в Могильові, в 11913 р. закінчив Київський університет. В 1923-1956 гг. був професором математики в Московському університеті й одночасно вів керівну наукову й науково-організаційну роботу в різні областях Для комплексного
  • Н. Вороною – перший декламатор ідей і форм українського символізму
  • Видатний письменник-новатор Микола Вороною у своїх поглядах неоднозначний. Талановитий, неординарний майстер слова, він в українську літературу приніс поетичні шедеври. Микола Вороною був і критиком, і перекладачем, і мистецтвознавцем. Саме він є одним з перших представників літературного напрямку - символізму, тому що його поезія - це надзвичайна музикальність, нові образи, нові
  • Моя мала батьківщина – Кубань 8 клас Твору на вільну тему
  • Моя мала батьківщина - Кубань Любов до Батьківщини сильніше смерті Людина без Батьківщини, що соловей без пісні Батьківщина - мати, умій за неї постояти Батьківщина улюблена - мати рідна Кубань - це моя мала батьківщина. Із самого дитинства я дихаю її природним повітрям і насолоджуюся заходами, які важко ще де-небудь зустріти. Кожний листочок, травинка
  • Карпенко-Карий Іван Карпович
  • Дата народження - 29 вересня - 1845 Дата смерті - 15 вересня - 1907 Народився Іван Карпович Тобілевич 29 вересня 1845р. у с. Арсенівка поблизу Єлисаветграда; батько його походивши йз старовинного зубожілого дворянського роду й працював прикажчиком поміщицького маєтку, а мати була простою селянкою. Освіту, до якої так тягнувся хлопець,
Размещено в разделе: Словообразование

Литература в школе

Образ народа в...

Образ народа в поэме "Мертвые души". Поэма "Мертвые душив творчестве Н. В. Гоголя занимает ...

Чистый свет высокой...

В творчестве А. И. Куприна тема любви нашла воплощение во множестве человеческих судеб и ...

Чистый свет высокой...

В творчестве А. И. Куприна тема любви нашла воплощение во множестве человеческих судеб и ...

Подвиг человека на...

Подвиг человека на войне. (На примере повести К. Воробьева "Это мы, Господи!..") Подвиг человека ...

РЕЦЕНЗИЯ НА РАССКАЗ...

Свою Рецензию я решил написать на рассказ Василия Макаровича Шукшина «Срезал», написанный в 1970 ...


Самое читаемое

Учителям, школьникам и...

Verlibr.com содержит тесты по русскому языку и разделы по истории русской письменности. Поэтические загадки, ...

Уроки жизни в...

Уроки жизни в сказке К. Г. Паустовского «Теплый хлеб» Цель: заинтересовать биографией ...

Тема життя й...

Тема життя й смерті в романі Л. Н. Толстого «Війна й мир» Однієї із самих ...

Любов і дружба...

мета: продовжити читання казки, розкрити поняття «любов» і «дружба», порівняти, як їх розуміють герої ...

Головні життєві цінності...

Мета: з’ясувати, які життєві цінності вважає головними автор казки; провести літературні паралелі; засвоїти терміни ...

Літературознавство й лінгвістика

Гарна книга - та, у якій автор говорить те, що повинне, не говорить того, ...

Текст як поняття...

Немає слова, що було б так замашисто, жваво, так виривалося б з-під самого серця, ...

Автор и идейно-смысловая...

Глаза читателя более строгие судьи, чем уши слушателя. Вольтер Автор и идейно-смысловая сторона искусства ...