Тема урока. Будова рослин. рослини — живі організми

Мета: Поглибити поняття Орган рослини; сформувати уявлення про значення кожного органа (Кореня, стебла, листків, квіток, плодів з насінням) для рослини, про особливості живлення і дихання рослин; уміння розрізняти органи рослини, називати їх; формувати вміння логічно міркувати, правильно висловлювати свою думку, здійснювати взаємоконтроль; виховувати критичність і доказовість мислення, естетичне сприймання рослин, моральну відповідальність за збереження рослинного світу. Обладнання: Роздатковий матеріал — гербарії різних трав’янистих рослин з усіма органами, квітучі кімнатні рослини, таблиці, малюнки «Органи рослини», схеми «Живлення рослин», «Дихання рослин», «Царства живої природи», гербарії, зразки пророщеної учнями вдома квасолі. Хід уроку І. Хвилинка спостережень — Яка пора року настала? — Як змінилися рослини? Чому? — Які птахи відлетіли?

— Яка сьогодні погода? II. Перевірка домашнього завдання 1) Чим живі організми відрізняються від предметів неживої природи?

2) Заповни на дошці схему «П’ять царств рослин». 3) розкажи, яке значення мають рослини у твоєму житті. 4) Чому рослини називають зеленим дивом Землі? III. Повідомлення теми і завдань уроку Гра «Назвіть рослину» • На городі нога стоїть, На нозі голова висить. Куди сонечко повернеться, Туди голова нахилиться. (Соняшник) • Навесні красується білим цвітом, А в жнива — червоним плодом. (Вишня) • І маленькі, і старенькі Влітку, взимку, навесні Всюди вдягнені гарненько У зелені сукні всі.

(Ялинка) • Стрімко вибігли на гору Дві подружки білокорі. Дощик їм полоще кіски.

Звуть подружок цих... (берізки). Богиня любові афродіта впала й подряпалася об... Про яку рослину складена легенда? (Про шипшину) • З-під снігу свій листочок До сонця простягну І синіми дзвіночками Вітаю я весну.

(Пролісок) • За хатою у садочку, У зеленому листочку, Та в червоних намистах Стоїть пава молода. І збігаються всі діти, Щоб на неї поглядіти. За намисто кожен — смик! Та й укине на язик. (Калина) Сьогодні на уроці ми дізнаємось, що спільного між цими рослина ми, а також поговоримо про їх значення для життя на Землі.

IV. Вивчення нового матеріалу 1. Хвилинка уяви. Робота в групах «Ліс», «Луг», «Поле», «Город», «Водойми». — Заплющте очі. (Запросити групи дітей відповідно до їх назви в ліс, луг, поле, город, водойму.) Спробуйте уявити рослини, які там ростуть, хто їх вирощує.

Учні обговорюють питання в групах, а доповідач висловлює думку групи. Експерти фіксують спільні погляди і пропонують узагальнену відповідь. — У природі є багато видів рослин. Одні з них вирощують люди. Це культурні рослини. Інші ростуть самі.

Це дикорослі рослини. — Так, діти, у природі є багато видів рослин. але у них є щось спільне. «Мозковий штурм» (творча діяльність, під час якої учні мають коротко висловлювати свої думки, відстоювати свої ідеї). — Що є спільного у всіх рослин? (Відповіді учнів.) 2. Розповідь вчителя з елементами бесіди.

— Всі рослини мають схожу будову. Кожна рослина складається з частин, які називаються органами. Кожен орган має свою назву: корінь, стебло, листок, квітка, плід з насінням. Розглянемо таблицю «Органи рослин». 1) Корінь рослини. Він знаходиться у ґрунті. За допомогою кореня рослина живиться поживними речовинами. 2) Стебло. На ньому є листки, квіти, плоди. По стеблу поживні речовини рухаються до листків, квітів і плодів. Ці речовини підтримують життя рослин. Стебло може бути зеленого або коричневого кольору. 3) Листки, які найчастіше бувають зеленого кольору. Вони можуть бути гладенькі, шорсткі, округлі чи зазубрені. 4) Квітка. У кожної рослини вона різна за величиною, формою і кольором. За допомогою кольору квіти приваблюють до себе комах, які запилюють їх. 5) Плід. Запилена квітка перетворюється на плід. — Плоди також бувають різні за кольором і виглядом. Горіхи, яблу ка, сливи — це плоди. За допомогою насіння з плодів рослин розмножу ються. (розглянути рослини з гербарію і перелічити всі частини рослини.) 3. Практична робота. 1) робота в парах.

Учні розглядають паростки квасолі, які вони пророщували вдома, розкладають їх у тому порядку, в якому вони розвивались з насінини. Потім за допомогою запитань одне одному називають всі інші частини квасолі, яких не побачили в досліді. 2) Учні разом з учителем розглядають дві гілочки однієї рослини. Одна з них стояла у підфарбованій синькою воді, інша — у звичайній.

— Що побачили? — Чому гілочка, що стояла у підфарбованій воді, стала всередині такого самого кольору, як вода?

(Вода від кореня рухається по стеблу.) Це Перший спосіб живлення. — Від кореня вода несе поживні речовини до інших коренів. Другий спосіб живлення. Під дією сонячної енергії рослини самі утворюють поживні речовини — цукор і крохмаль — у своїх листках із води й вуглекислого газу. 3. Робота з підручником. Прочитати текст «рослини — живі організми» і дати відповіді на запитання. — Що ще утворюється в листках під дією світла? (Кисень. Рослини виділяють його з повітря.) — Коли рослини виділяють кисень?

— Коли рослини вбирають кисень? — Якими органами дихають рослини? (розглянути в підручнику (С. 110) Схему «Дихання рослин». ) — Чи рухаються рослини? Наведіть приклади.

— Які ознаки всього живого є у рослин? V. Закріплення та осмислення знань 1. Доведіть, що рослини — частина живої природи. 2. Чому рослини не можуть жити без сонячного світла?

3. Доведіть, що рослини — джерело поживних речовин і кисню на Землі. 4. Гра «Так чи ні». — Корінь вбирає із ґрунту воду?

— У плоді утворюються поживні речовини? — Насіння захищає плід від пошкоджень?

— Стебло проводить воду від кореня до всіх органів? — З листя утворюється плід? 5. Як ви розумієте вислів «Берегти рослини — зберігати життя на Землі?

» 1) Білі горошини на зеленій стеблині. (Конвалія) 2) Сидить баба серед літа, у сто сорочок одіта. (Капуста) 3) Що то за голова, що лиш зуби й борода? (Часник) 4) Повна діжка жита, п’ятачком накрита. (Мак) 5) Висить шапличок, а в тім шапличку сімсот козаків. (Соняшник) 6) Гілки рогаті, плоди крилаті. (Клен) 7) Квітка гарна розквітає, а торкнешся — всіх кусає.

(Троянда) 8) Має шкір сім, витискає сльози всім. (Цибуля) Поділіть рослини, розгадані у кросворді, на дві групи. Дайте назву кожній групі. (робота в парах. Взаємоперевірка.

) VI. Узагальнення знань Робота з таблицею «Значення органів для рослин». VII. Цікавинки • Найкоротші стебла — у водяних плаваючих рослин. • Найбільші листки у нашій флорі — в лопуха. • Найменша квітка — у ряски безкореневої, що вкриває стоячі водойми,— не більше за головку голки. • Плоди хлібного дерева (азія) сягають 1 м завдовжки, в діаметрі 0,5 м, масою до 20 кг. VIII. Підсумок уроку. Оцінювання учнів IX. Домашнє завдання 1) Опрацювати статті підручника «Будова рослин», «рослини — живі організми» (С. 107–110). 2) Робота в зошиті. Виконати завдання на С. 24.

Если вам понравилось готовое домашнее задание по литературе по теме: Тема урока. Будова рослин. рослини — живі організми мы скажем спасибо, если вы разместите ссылку в вашей социальной сети.

Тематические работы

  • Тема уроку. У царстві рослин
  • Мета: ознайомити учнів із розмаїттям рослинного світу; сформувати поняття дерева, кущі, трав'янисті рослини; ознайомити з функціональним призначенням органів рослин, показати пристосування рослин для поширення плодів і насіння; розвивати спостережливість; виховувати бережливе ставлення до природи, любов до рідного краю; почуття прекрасного в природі. Обладнання: роздавальні картинки, плакати, таблиці, гербарій. ХІД УРОКУ
  • Тема урока. різноманітність рослин у природі
  • Мета: Формувати уявлення про різноманітність рослинного світ у, про водорості; мохи, хвощі, папороті, хвойні рослини, квіткові рослини, уміння розрізняти окремі рослини цих груп, розуміти цінність їх у природі; виробляти уміння узагальнювати, робити висновки, оцінювати результати діяльності (Самооцінювання і взаємооціню-вання); виховувати взаємоповагу у спільній діяльності; здатність до самовираження кожного учня, прагнення
  • Тема урока. взаємозв’язки в природі
  • Мета: Розширити уявлення учнів про ланцюги живлення, взаємозв’язки рослин і тварин із неживою природою; розвивати уміння аналізувати, порівнювати; виховувати бажання бути господарем, бережно ставитися до природи. Обладнання: Ілюстрації. Хід уроку І. Підсумок фенологічних спостережень — Які зміни відбулися в природі у травні? — Що найбільше вас вразило? — Які квіти
  • Тема урока. довкілля рослин. Як рослини пристосувалися до різних умов життя
  • Мета: Формувати елементарні поняття про довкілля рослини, необхідні умови росту і розвитку рослини; уявлення про окремі ознаки пристосування рослин до спеки, нестачі вологи, світла, надміру вологи; вміння розрізняти ознаки пристосування окремих рослин до різних умови життя; виробляти вміння цілеспрямовано сприймати ознаки об’єктів природи, встановлювати функціональні зв’язки будова — функція у
  • Урок – Лікарські рослини рідного краю
  • Мета уроку: поглибити знання дітей про лікувальні властиво- сті рослин; виховувати емоційно - зацікавлене ставлення до народної ботаніки; формувати елементарні уміння застосовувати набуті знання з метою збереження власного здоров′я. Обладнання: Гербарний матеріал, малюнки і фотознімки лі- карських рослин. Хід уроку 1 Повідомлення теми
Размещено в разделе: Фонология

Литература в школе

Образы помещиков и...

Никакие неудачи не могут сломить его жажду наживы. И всякий раз, совершая неблаговидные поступки, ...

Критическое изображение армейского...

ДействиеЖизни,Офицеры стараются придумать для себя какое-то побочное занятие. Для большинства это, конечно, пьянство и ...

Распутин Прощание с...

Валентин Григорьевич Распутин родился в 1937 году в поселке Усть-Уда, что стоит на Ангаре, ...

«Живая жизнь» В....

С. Есенин Более 20 лет прошло со дня смерти Владимира Семеновича Высоцкого. Теперь ...

Основные темы и...

Основные темы и проблемы в романе Булгакова "Мастер и МаргаритаТалант художника был у Булгакова ...


Самое читаемое

Учителям, школьникам и...

Verlibr.com содержит тесты по русскому языку и разделы по истории русской письменности. Поэтические загадки, ...

Уроки жизни в...

Уроки жизни в сказке К. Г. Паустовского «Теплый хлеб» Цель: заинтересовать биографией ...

Тема життя й...

Тема життя й смерті в романі Л. Н. Толстого «Війна й мир» Однієї із самих ...

Любов і дружба...

мета: продовжити читання казки, розкрити поняття «любов» і «дружба», порівняти, як їх розуміють герої ...

Головні життєві цінності...

Мета: з’ясувати, які життєві цінності вважає головними автор казки; провести літературні паралелі; засвоїти терміни ...

Літературознавство й лінгвістика

Гарна книга - та, у якій автор говорить те, що повинне, не говорить того, ...

Текст як поняття...

Немає слова, що було б так замашисто, жваво, так виривалося б з-під самого серця, ...

Автор и идейно-смысловая...

Глаза читателя более строгие судьи, чем уши слушателя. Вольтер Автор и идейно-смысловая сторона искусства ...