RusLit – русский язык и литература в школе
Лучшие методики преподавания русского языка для учителей в школе и готовые литературные работы школьникам
RusLit – русский язык и литература  в школе
Navigation
  • Русский язык
    • Пунктуация
  • Литература
    • Литературный процесс
    • Литература и текст
    • Теория литературы
  • Контакты
Вы здесь: Главная › Русский язык › Тема уроку. Мова скарбниця духовності народу

Тема уроку. Мова скарбниця духовності народу

Мета: пояснити учням роль і значення національної мови у формуванні духовності народу, сутності особистості; розвивати мислення, пам'ять, увагу; виховувати патріотизм, почуття національної гідності, любов до рідної мови. Обладнання: аудіозапис пісні «Рідна мова» (муз. П. Дворського, слова Г.

Вієру), вислови про мову, ватман, маркери. ХІД УРОКУ І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ 1. Прослуховування аудіозапису. Звучить запис пісні «Рідна мова» (муз.

П. Дворського, слова Г. Вієру). 2. Проблемне запитання до учнів. (Використовується інтерактивний метод «Мікрофон».

) — Що значить рідна мова для кожної людини, що вона дає Кожному з нас? II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ III.

ОПРАЦЮВАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Слово вчителя.

Почати нашу розмову хочу словами визначного українського письменника Панаса Мирного: «Найбільше і найдорожче добро в кожного народу — це його мова, ота жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподіванки, розум, досвід, почування». — Як ви розумієте цей вислів митця? — Чому мова — це скарбниця, і що треба зробити, щоб вона поповнювалася?

2. Тренувальний диктант. Одним із найдорожчих скарбів кожного народу є його мова. Вона — то дзеркало душі народу, його святиня.

З мовою пов'язане не лише минуле, а й майбутнє народу, повага до нього у світі. — Поясніть лексичне значення слова святиня.

Складіть з ним Речення. 3. Робота з текстом. — Прослухайте текст, доберіть до нього заголовок, випишіть Вислови, які найглибше розкривають суть, значення слова, про Коментуйте їх.

Слово — найтонше доторкання до серця, воно може стати і ніжною запашною квіткою, і живою водою, що повертає віру в добро, і гострим ножем, і розжареним залізом, і брудом. Мудре і добре слово дає радість, нерозумне і зле, необдумане і нетактовне — приносить біду.

Словом можна вбити і оживити, поранити і вилікувати, посіяти тривогу і безнадію і одухотворити, розсіяти сумнів і засмутити, викликати посмішку і сльозу, породити віру в людину і заронити недовіру, надихнути на працю і скувати сили душі. (В.

Сухомлинський) — Поясніть значення висловів та слів: запашна квітка; заро Дити недовіру, одухотворити, нетактовне. 4. Гра «Хто більше?». Клас ділиться на 2—3 команди. Учні протягом п'яти хвилин записують відомі їм прислів'я, приказки, афоризми про мову. Після цього аркуші вивішуються на дошку, записи зачитуються. Виграє та команда, яка згадала і записала більше висловів про мову, у яких лаконічно узагальнюються народні погляди на культуру мовлення, значення слова в житті людини. IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ Інтерактивна вправа.

Учитель роздає дітям маленькі аркуші паперу і просить коротко відповісти на питання, чим для кожного з них є рідна мова. Через 2—3 хвилини учні озвучують свої відповіді, а вчитель прикріплює аркуші на допіці один біля одного. — Подивіться, діти, усі відповіді різні, як і ці аркушики, але Думка в них одна: «Мова — це один із найважливіших скарбів Нашого народу, який треба оберігати і примножувати». V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Вивчити 4—5 висловів про мову або виконати вправу 7.

Материалы по теме:

  • Сочинение по рассказу М. Шолохова «Судьба человека» развитие связной речи учащихсяСочинение по рассказу М. Шолохова «Судьба человека» развитие связной речи учащихся
  • Урок. Автобиография. ЗаявлениеУрок. Автобиография. Заявление
  • Тема. Мольєр. (жан Батист Поклен) (1622–1673). Провідні теми та художні особливості комедій МольєраТема. Мольєр. (жан Батист Поклен) (1622–1673). Провідні теми та художні особливості комедій Мольєра
  • Разработка урока: «Сталинградская битва: коренной перелом в войне»Разработка урока: «Сталинградская битва: коренной перелом в войне»
  • Підсумковий урок. «Гортаючи сторінки прочитаних книг…»Підсумковий урок. «Гортаючи сторінки прочитаних книг…»
  • Роль композиции произведения в раскрытии характера ПечоринаРоль композиции произведения в раскрытии характера Печорина

Рубрики

  • Литература
  • Литература для учащихся
  • Литература и текст
  • Литературный процесс
  • Методика
  • Морфемика
  • Морфология
  • Орфография
  • Программы, пособия
  • Пунктуация
  • Рефераты
  • Русский язык
  • Русский язык для учащихся
  • Словообразование
  • Сочинения
  • Теория литературы
  • Тестирование
  • Учебные программы
  • Фонетика
  • Фонология

Новые сочинения

  • Смешное и трагическое в комедии Д. И. Фонвизина Недоросль
  • Б. Л. Пастернак Доктор Живаго
  • Мертвые души в поэме Гоголя
  • Порок под личиной добродетели
  • СЮЖЕТНО-КОМПОЗИЦИОННОЕ СВОЕОБРАЗИЕ РОМАНА БУЛГАКОВА МАСТЕР И МАРГАРИТА

© 2021 RusLit – русский язык и литература в школе