Тема уроку. Правопис не з дієсловами (повторення)
Мета: повторити правила написання не з дієсловами, вчити обґрунтовувати вибір написання відповідним правилом; розвивати логічне мислення; удосконалювати культуру мовлення; виховувати пошану до скарбниці усної народної творчості. Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, таблиця «Не з дієсловами». ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ Бесіда за питаннями. — Від чого залежить написання частки не з іменниками та прикметниками?
— Які правила написання не з дієсловами ви пам'ятаєте з молодшої школи? II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ Проблемні завдання і запитання до учнів. — Діти, допоможіть мені розсудити суперечку.
Два шестикласники засперечалися. Один доводить, що слова нездужати, неславити і недочути пишуться разом, а інший — окремо. — Яких знань не вистачає учням? — Над чим треба попрацювати нам з вами? IV.
ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ 1. Повторення правил написання не з дієсловами. Не Окремо Разом Частка не з дієсловом завжди пишеться окремо: не прочитав, не з'ясувала Коли слово без не не вживається: непокоїться, незчутися У префіксі недо-у який вказує на неповноту дії: недочув, недобачає 2. Робота з підручником. Виконання вправи 91. 3. Практична робота. — Спишіть, розкриваючи дужки. Семеро одного (не)ждуть. (Не)кажи — (не)вмію, а кажи — навчусь! Два хитрих мудрого (не)переважать. У чужому оці й порошинку бачить, а в своєму і сучка (не)добачає. (Не)має в що й солі зав'язать. Сьогоднішньої роботи на завтра (не)відкладай. Коли (не)тямиш, то й (не)берися. Сам (не)зчувся, як здоров'я позбувся. (Не)дочув глухий, що (не)добачив сліпий, як утікав кривий. (Не)досолить — (не)доїсть. (Нар. творч.) 3. Творчий диктант. — Запишіть слова з не за їх тлумаченням або синонімічні. Без потреби не заходити (не турбувати). Його не турбує (не обходить). Справа не посувається (не рушає з місця). Недоглядіти (недобачити). Не завадить (не зашкодить). Виріс малий (на зріст не вдався). Якому не щастить (не таланить). Утрачати самоконтроль від сильного хвилювання (нестямитися). Хворіти, слабувати (нездужати). 4. Тренувальні вправи. Завдання І: до поданих слів дібрати синоніми. З виділеними словами скласти речення, де б ці слова в одному випадку писалися з не разом, а в іншому — окремо. Ненавидіти, неволити, неславити, незчутися, непокоїти, нехтувати, нездужати. Завдання II: списати, розкриваючи дужки, вставляючи пропущені букви. Пояснити правопис орфограм. (Не)доженепі.. і конем, що запізнено одним днем. (Не)родись б..гатий, а родись щасливий. Що написано на роду, того (не)об..їдеш і на л..оду. Чужого (не)віз..ми, своє (не)пропусти. Слово — не го-робец.. , вил..тить — (не)..піймаєш.. . (Нар. творч.) V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ VI.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Згадати та записати віршовані рядки, загадки, прислів'я, у яких вживається не з дієсловами, або виконати вправу 98.