Урок. Розвиток уяви. Плямографія
Мета: закріплювати розуміння поняття «силует»: навчати знаходити асоціації в плямі; формувати вміння вільно фантазувати; руйнувати стереотипність сприйняття звичних об'єктів; акти візовувати фантазію, пошуки нестандартних рішень; розвивати дрібну моторику руки; стимулювати розвиток допитливості й уяви; виховувати в учнів естетичне сприйняття навколишнього світу. Оснащення. Зоровий ряд: репродукції картин та ескізів відомих художників і навчальні роботи з методичного фонду; матеріали для демонстрування послідовності і техніки виконання роботи. Обладнання: альбом для малювання; простий олівець; гумка; гуаш; - кольорова і чорна туш; пензлі № 4, 6; соломинки для коктейлів; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів; палітра; шматочки целофану або файли. Тип: комбінований урок.
ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань і вмінь Бесіда * Які ви знаєте види образотворчого мистецтва? * Якими матеріалами та інструментами користуються художники-живописці та художники-графіки?
* Чи можна у малюнку передати характер і настрій? * Які засоби допоможуть нам передати настрій у графіці? У живописі? Ш. Мотивація навчальної діяльності IV. Викладення нового навчального матеріалу Розповідь учителя з елементами бесіди Ви добре розповіли, від чого залежить настрій картини. А сьогодні спробуємо намалювати саме настрій.
У цьому нам допоможуть плями. Ви вже знаєте, що таке силует. Це зображення, що виконане однією колірною плямою. Силуети, як тіні на стіні, точно відображають контури предмета. Але буває так: ви дивитеся на безформну пляму і раптом розумієте, що вона схожа на жабу або оленя, який біжить, або на смішного чоловічка.
Дуже схоже — навіть дивно, що ви не помічали цього хвилину тому. Це вам допомогає ваша уява, що викликала з пам'яті характерні риси жаби або оленя. Ви бачите їх у зображенні буквально за декількома рисами. Уява — дуже добрий помічник, і художникові без неї не обійтися.
Щоб швидко бігати, потрібно тренуватися. Уяву також необхідно тренувати. Ось це ми сьогодні й робитимемо. (Учитель пропонує розглянути силуетні зображення тварин, птахів, людей тощо.) * Як силует дозволяє нам зрозуміти, що зображено? * За якими ознаками ми впізнаємо зображення? Творче завдання Пояснення до творчого завдання Учитель.
Змішайте фарби просто на аркуші паперу. Нехай один колір вільно перетікає в інший.
Намітьте олівцем межі колірних плям, які вийшли. Розгляньте уважно, на що схожі кольорові силуети.
Завершіть малюнок кольоровими олівцями, фломастерами або фарбами. V. Актуалізація вивченого матеріалу Навчальні вправи На початку роботи учням може знадобитися допомога. Плями можна отримати у різний спосіб.
Вибір залежить від технічних можливостей та обладнання класу. Варіант 1. Фарбу розвести на палітрі. Покласти аркуш паперу на підлогу (попередньо накрити її газетами) і крапати на аркуш фарбою, струшуючи пензлик.
Робота може виконуватися в - групах. Варіант 2. Налити трохи туші на аркуш паперу і дути на пляму крізь соломинку. Варіант 3.
Проштрикнути в денці пластикової пляшки одну чи кілька дірочок. Налити фарбу в пляшку. Цівкою,, що виливається, проводити різноманітні лінії. Варіант 4. Налити фарбу на аркуш паперу і скласти його навпіл. Малюнки домалювати тушшю або фломастерами. Варіант 5.
Нанести плями фарби або туші на шматочки целофану (файли) і, прикладаючи їх до альбомного аркуша, зробити відбитки. Потім, розглядаючи відбитки, кожен сам має придумати, на що вони схожі. Коментар. Для роботи учням потрібно запропонувати яскраві чисті кольори. Акцентувати увагу дітей на тому, що завдання слід виконувати у гарному настрої. Нехай малюнок, що створюється, стане малюнком про щастя. V.
Підбиття підсумків Обговорення учнівських робіт Після завершення роботи відбувається обговорення учнівських малюнків. Із малюнків створюють альбом «Довгоочікувана зустріч».
Коментар. Учні повинні демонструвати вміння знаходити асоціації у плямі, доповнювати композицію, обирати колірне рішення відповідно до поставленого завдання.
- Я намалюю щастя, Воно у мене є! Це сонечко СМІЄТЬСЯ, Гніздечко пташка в'є! Стежина в путь гукає Нас з подругою вдвох. Матуся зустрічає, Вітає нас обох. Я намалюю щастя, Воно у мене є! Та тільки теє щастя У кожного — своє!.. И. Горошко