В. Винниченко «Федько-халамидник». Федько як особистість

Мета: продовжити роботу щодо аналізування програмового твору В. Винниченка «Федько - халамидник», характеристики щедрого на добро головного героя твору як особистості; виявити роль художніх засобів у творі; знаходити портрет, пейзаж, діалоги; розвивати вміння учнів формулювати основну думку оповідання, висловлювати своє ставлення до зображуваного; розвивати логічність у мисленні, пам’ять, увагу, кмітливість; формувати кругозір, світогляд учнів; виховувати почуття пошани до української літератури, мистецтва слова, повагу до творчості В. Винниченка; прищеплювати риси доброти, чуйності, мужності, відповідальності за доручену справу. Тип уроку: комбінований. Обладнання: бібліотека творів письменника, дидактичний матеріал (тестові завдання, картки). Хід уроку I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань Бесіда за питаннями: • Що цікавого, ви дізналися про В.

Винниченка — письменника, борця за кращу долю рідного краю? • Як виник задум у письменника написати оповідання про Федька-халамидника? • На що слід звертати увагу під час характеристики того чи іншого героя? • Які художні засоби ви знаєте? З якою метою їх використовують письменники у власних творах? • Чому вчить нас оповідання В. Винниченка «Федько - халамидник»?

III. Перевірка домашнього завдання Складання плану до оповідання (орієнтовний приклад). 1. Поведінка Федька на вулиці. 2.

Покарання за вчинки. 3. Повчання батька. 4. Затишок у Толиному будинку. 5.

Поведінка хлопців під час дощу. 6. Федько знову буде покараний. 7. Герой інформує хлопців про льодохід. 8. Опис льодоходу. 9. Обговорення хлопцями повідомлення Федька. 10. Суперечка між Толею і Федьком. 11. Переправа Федька через річку. 12. Бажання Толі повторити вчинок Федька. 13. Допомога Федька Толі. 14. Герой у воді. 15. Прихід батьків героїв. 16. Розмова батьків Толі з Федьком про вчинок їх сина. 17. Останнє покарання Федька — трагедія. 18. Похорон халамидника. 19. Бездушність Толі та його брехливість. IV. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів V. Основний зміст уроку Я хочу собою возвеличити українське.... В. Винниченко Краще голий та правдивий, Ніж багатий та беззаконний. Г. Сковорода 1. План характеристики образу Федька 1.1. Федько — син бідного робітника друкарні. 1.2. Портретна характеристика Федька. («...розбишака - халамидник», «наче біс який сидів у хлопцеві», «сибіряка» і «люципер». «...Чуб йому стирчком виліз з-під картуза, очі хутко бігають», «руки в кишені, картуз набакир, іде, не поспішає»). 1.3. Поведінка і риси характеру героя: А) непосидючий; («...неодмінно щоб битися, щоб що-небудь перевернути догори ногами. Спокій був його ворогом, з яким він боровся на кожному місці») Б) сильний; («...першій по силі на всю вулицю, враз тобі дасть підніжк у, зімне, насяде... ») В) відкритий; («Він міг би підійти тихенько так, щоб не почув би ніхто, — але Федько того не любив») Г) впертий; («...не як всі діти поводиться. Він не плаче, не проситься, не обіцяє, що більше не буде. Насупиться й сидить. Мати лає, грозиться, а він хоч би слово з уст, сидить і мовчить») Д) стійкий; («камінь, а не дитина! Сибіряка якийсь...») Е) правдолюб; («Якби не схотів, то міг би одбрехатися, але Федько брехати не любить») Є) непримиренний до зрадництва; («Не любить також Федько й товаришів видавати») Ж) спокусник; («...Федько знову спокушає Толю. І спокушає якраз у такий момент, коли ні одному чоловікові в голову б того не могло прийти») З) шанобливий до батька; («...якби зачепили його тата, зразу б грубості почав говорити, а то й битись поліз би») И) спритний; («Ловкий хлопчак», «жилаве, чортове хлопча. Стриба, як кішка») 1.4. Значення образу Федька для сучасників. 2. Бесіда за питаннями для обговорення образу Федька • Яку характеристику подає автор Федьку на початку твору? а) будівництво із піску; Б) запускання змія. • Чи є у хлопця доброта? В чому вона виявляється? • Хто були батьки Федька? (Батько Іван — «типографчик», мати Іваниха —домогосподарка) Як їх характеризує В. Винниченко? • Охарактеризуйте його поведінку під час сварки з батьками. • За що батько давав гроші Федьку? • У зв’язку з чим Федько повсякчас отримував тумаків від батька? • Як автор характеризує свого героя? «(Мужиченя, паршивець, одурілий хлопець, шибеник, мурло репане, нещастячко, сибіряка, халамидро, ідоляко, падлюко, люципере») • Чим приваблює нас цей герой? 3. Федько очима письменника Федька автор представляє нам відразу, з перших речень оповідання. Цього достатньо, щоб уявити колоритну постать маленького бешкетника, інтригуючим початком розповіді письменник ніби бере в полон увагу читачів і вже не відпускає її до фіналу твору. Учні швидко відшукають потрібні підтвердження в тексті: «спокій був ворогом» Федька, з ним «він боровся на кожному місці». Хлопець лазив по дахах, сидів на воротах, вибивав рогаткою шибки, перекидав діжки з водою, давав прочуханки «закадишним» товаришам, заважав дітлахам гратися і чинив ще багато різних пустощів. Так уже традиційно склалося, що маленькі літературні герої обов’язково повинні бути для наших дітей «позитивними, збірними, типовими прикладами для наслідування, а їхні вчинки мати лише «виховну спрямованість». А як же Федько? Безліч вад і недоліків. Та в нього є чому вчитися не лише дітям, а й дорослим. Досконало знаючи особливості дитячих характерів, поведінки, письменник достовірно зображував маленьких героїв. Кредо митця просте: життєва правда. Тому й Федько — персонаж, який змальований у реальності. Талант письменника полягає в тому, що, крім зовнішньої оболонки, яка складалася з грішків «халамидника», він зумів показати честь, совість, велич душі хлопчика. За витівки батьків ремінь «виховує» малого, а він «і тут не як усі діти поводиться». Хлопець терпляче, без слів і прохань, зносить кару, а головне — «якби схотів, то міг би одбрехатися, але Федько брехати не любить» і «не любить товаришів видавати». Сам батько поважає свого чесного, принципового і відвертого сина. Отже, натура Федька повна суперечностей і протиріч. 4. План характеристики образу толі 4.1. Толя

Страницы: 1 2

Если вам понравилось готовое домашнее задание по литературе по теме: В. Винниченко «Федько-халамидник». Федько як особистість мы скажем спасибо, если вы разместите ссылку в вашей социальной сети.

Тематические работы

  • В. Винниченко «Федько – халамидник». Художня розповідь про дивовижного хлопчика Федька
  • Мета: ознайомити учнів з письменником В. Винниченком, розповісти цікаві епізоди з його життя; вчити виразно і вдумливо читати найбільш вражаючі епізоди з твору «Федько - халамидник», аналізувати його зміст; розпочати роботу щодо характеристики образу Федька; розвивати логічне мислення учнів, культуру зв’язного мовлення, пам’ять, увагу, спостережливість, вміння грамотно висловлювати власні думки,
  • Народ у романі А. Н. Толстого «Петро Перший» Петро Перший Толстой А. Н
  • Народ у романі А. Н. Толстого «Петро Перший» Багато істориків і літератори зводили історію до діяльності видатних особистостей, ігноруючи роль народу. Твір Олексія Миколайовича Толстого - це не тільки оповідання про самого Петра, але насамперед про долю народу Саме в житті народу, а не в палацових інтригах бачить письменник пояснення всіх
  • Народ в романе А. Н. Толстого «Петр Первый» Петр Первый Толстой А. Н
  • Народ в романе А. Н. Толстого «Петр Первый» Многие историки и литераторы сводили историю к деятельности выдающихся личностей, игнорируя роль народа. Произведение Алексея Николаевича Толстого - это не только повествование о самом Петре, но прежде всего о судьбе народа. Именно в жизни народа, а не в дворцовых интригах видит писатель объяснение
  • Кінь Федір – доповіді по темі: Горододелец Федір Кінь
  • Архітектура Доповідь: Горододелец Федір Кінь ГОРОДОДЕЛЕЦ ФЕДІР КІНЬ Горододелец Федір Кінь народився 4 липня 1556 р. у сім'ї тверского теслі Савелія Петрова В 1566 р. теслі (із сім'єю) привезли в Москву будувати на Моховий за Неглинкою для Івана IV новий Опричний двір. Батько незабаром, занедужавши, умер, а за ним, від голоду - мати й
  • Конь Федор – доклады по теме: Горододелец Федор Конь
  • Архитектура Доклад: Горододелец Федор Конь ГОРОДОДЕЛЕЦ ФЕДОР КОНЬ Горододелец Федор Конь родился 4 июля 1556 г. в семье тверского плотника Савелия Петрова. В 1566 г. плотника (с семьей) привезли в Москву строить на Моховой за Неглинкой для Ивана IV новый Опричный двор. Отец вскоре, заболев, умер, а за ним, от голода — мать и
Размещено в разделе: Русский язык

Литература в школе

РОССИЯ И РУССКИЙ...

РОССИЯ И РУССКИЙ НАРОД В ПОЭМЕ Н. В.ГОГОЛЯ "МЕРТВЫЕ ДУШИРусь, куда ж несешься ты? ...

Критическое изображение армейского...

ДействиеЖизни,Офицеры стараются придумать для себя какое-то побочное занятие. Для большинства это, конечно, пьянство и ...

Порок под личиной...

Порок под личиной добродетели Когда пытаешься охватить мысленным взором все бесконечное количество сатирических персонажей, ...

Мертвые души в...

"Мертвые душив поэме Гоголя. Поэма Н. В. Гоголя "Мертвые души- величайшее произведение мировой литературы. ...

СЮЖЕТНО-КОМПОЗИЦИОННОЕ СВОЕОБРАЗИЕ РОМАНА...

СЮЖЕТНО-КОМПОЗИЦИОННОЕ СВОЕОБРАЗИЕ РОМАНА БУЛГАКОВА "МАСТЕР И МАРГАРИТАРоман Булгакова "Мастер и Маргаритабыл опубликован в 1966-1967 ...


Самое читаемое

Учителям, школьникам и...

Verlibr.com содержит тесты по русскому языку и разделы по истории русской письменности. Поэтические загадки, ...

Уроки жизни в...

Уроки жизни в сказке К. Г. Паустовского «Теплый хлеб» Цель: заинтересовать биографией ...

Тема життя й...

Тема життя й смерті в романі Л. Н. Толстого «Війна й мир» Однієї із самих ...

Любов і дружба...

мета: продовжити читання казки, розкрити поняття «любов» і «дружба», порівняти, як їх розуміють герої ...

Головні життєві цінності...

Мета: з’ясувати, які життєві цінності вважає головними автор казки; провести літературні паралелі; засвоїти терміни ...

Літературознавство й лінгвістика

Гарна книга - та, у якій автор говорить те, що повинне, не говорить того, ...

Текст як поняття...

Немає слова, що було б так замашисто, жваво, так виривалося б з-під самого серця, ...

Автор и идейно-смысловая...

Глаза читателя более строгие судьи, чем уши слушателя. Вольтер Автор и идейно-смысловая сторона искусства ...