Є. ГРЕБІНКА. «ЧОВЕН» — ОДНА З ПЕРШИХ РОМАНТИЧНИХ БАЛАД В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ
Мета: продовжити знайомити учнів із творчістю Є. Гребін Ки, збагнути романтичний настрій вірша «Човен», розкрити його автобіографічний характер; розвива ти навички виразного читання, художнього аналізу твору; виховувати в учнів самостійність, уміння від стоювати свої переконання, гуманізм. Тип уроку: комбінований. Обладнання: портрет Є. Гребінки, його твори, платівка із записом вірша «Човен». Кораблі! Шикуйтесь до походу! Мрійництво! Жага моя! Живи! В океані рідного народу Відкривай духовні острови. В. Симоненко ХІД УРОКУ І. МотиваціяНавчальноїДіяльностіУчнів 1. Оголошення теми і мети уроку 2. Аутотренінг Я — восьмикласник. Я — особистість творча.
Я думаю, замислююся, пригадую. Я хочу якомога більше знати. II. АктуалізаціяОпорнихЗнаньУчнів 1. Робота в групах 2. Гра «Банк знань» Дати обґрунтовану письмову відповідь на запитання, пора дившись у групі. • Які вади тогочасного устрою критикував байкар Є.
Гре бінка? • Що дає право літературознавцеві твердити про оригінальність байки «Ведмежий суд»? • Чому в байці немає повчальної частини (я «Ведмежий суд»)? (Відповіді «презентувати» цитатами з тексту.) 3. Перевірка домашньої творчої роботи («Моральний кодекс») III. СприйняттяЙЗасвоєння учнямиНавчальногоМатеріалу 1. Слово вчителя Однією з характерних тенденцій розвитку української поезії перших десятиліть минулого сторіччя було поєднання у письмен ників різних стильових манер. Проте якщо у творчості багатьох українських письменників — сучасників Гребінки романтичний струмінь часом випадково вливався в характерну тканину бур леску, то в поезії Гребінки поєднання різних стильових ознак відбувалось з перевагою романтичних віянь. Уже перший його вірш «Човен» має виразний романтичний характер.
2. Повторення відомостей із теорії літератури Романтизм Ліричний герой в українському романтизмі перебуває в гар монії з природою і природним життям. «Світова туга» набуває характеру національної туги за мину лою славою і волею України. Романтичний герой — людина, яка є частиною всеосяжної природи, вона індивідуально самоцінна, неповторна; паралельне зображення природи й людини (психологічний паралелізм). Головний герой романтичної поезії — вільний вершник, сим вол виклику долі, він виступає в ореолі символів неозорних про сторів, волі, трагічної долі. Риси позитивного героя — відданість інтересам України, здат ність до самопожертви.
Патріотизм. 3. Виразне читання вірша учнем (або прослухати платівку із записом поезії) 4. Бесіда з учнями • З’ясуйте романтичний настрій поезії «Човен». • Чи має вірш автобіографічну спрямованість?
Чому? Дове діть. • Що, на вашу думку, зумовило поета написати баладу «Човен»? • Які мовні засоби сприяють емоційному наснаженню твору? Як саме? 5. «Човен» Гребінки — одна з перших оригінальних балад у новій українській літературі. Пригадайте ознаки цього ліро-епічного твору 5. «Практикум». Особливості віршової форми балади 6. Міні-дискусія «Алегоричний зміст твору» Роздуми молодого поета, що вирушає з рідного хутора в Петербург, мовби кидається в піняві хвилі розбурханого житейського моря, яке спочатку грається, а там і нещадно розбиває одинокий човен. 7. Виразне читання балади учнями IV. ЗакріпленняВивченогоМатеріалу 1. Розкрити зміст епіграфу Скласти асоціативну таблицю
Мій «Корабель» | «Човен» Гребінки |
2. Довести алегоричність творів Є. Гребінки. Оцінювання V. ДомашнєЗавдання 1.
Спростувати думку С. Зубкова «…Є. Гребінка творчо переніс здобутки І.
Крилова на український ґрунт і вже сам став ви значальним фактором появи і зросту Л. Глібова...
» 2. Виконати записи в читацькому щоденнику. 3. Щоб перевірити себе, як вже навчилися розбиратися у творах, проаналізуйте байку «Школяр Денис» самостійно. Виявіть особливості побудови та віршованої форми, а також жанрові ознаки цього твору.
4. На вищий рівень: напишіть твір мініатюру «Школа дає нам пу тівку в життя» або «У бурхливому морі» (на основі балади).